Latvijas dižvīri svērs Galapagu bruņrupučus
08/07/2009
Jau šo piektdien 10. jūlijā plkst. 13:00 zoodārzā Galapagu bruņrupuču vasaras aplokā notiks gadskārtējā rupuču nešana, celšana un svēršana. Protams, Raimonda Bergmaņa virsvadībā. Laipni aicināti visi līdzi just!Kaut abas Rīgas Zooloģiskā dārza Galapagu bruņrupucienes Numurs Trīsdesmit Divi un Numurs Četrpadsmit jau vairākas nedēļas bauda saules peldes āra iežogojumā, vēl nav veikta ikgadējā bruņrupuču svēršanas procedūra Raimonda Bergmaņa virsvadībā.
Šogad Bruņrupuču celšanas, nešanas un svēršanas meistara titulu saviem neskaitāmajiem Olimpiskajās spēlēs, Pasaules un Eiropas čempionātos iegūtajiem augstajiem goda nosaukumiem pievienot izlēmis arī dižākais Latvijas svarcēlājs Viktors Ščerbatihs. Kaut abu bruņrupucieņu kopējais svars (pagājušogad 107,0+86,0 kg) nav pat ne tuvu Viktora svarcelšanas rezultātiem, arī viņam nāksies nopietni pastrādāt, jo bruņrupuču svēršanā neder ne stangas raušanas, ne arī grūšanas tehniskās iemaņas.
Pametis aktīvā sporta arēnu, Latvijas leģendārākais stiprinieks un bruņrupuču svēršanas “profesors” Raimonds Bergmanis nu visu gadu varēja pilnvērtīgi gatavoties tieši šim, nu jau 9. (devītajam!) Rīgas Zoodārza Bruņrupuču Celšanas, Nešanas un Svēršanas pasākumam
Lai arī 100-110 kilogramīgi Galapagu milzu bruņurupuči pasaules zoodārzos nav nekas īpašs, neviens no tiem nav tik prasmīgi uz rokām nēsāts, kā Rīgas zoodārza bruņrupucienes, jo 8 gadu laikā Raimonds Bergmanis dižrāpuļu svēršanā apmācījis veselu plejādi pašmāju un ārvalstu stiprinieku, Agri Kazeļņiku, Raivi Vidzi un Židrūnu Savicki ieskaitot. 2006. gadā šajā pasākumā piedalījās pat visi 12 pasaules spēkavīru sacensību dalībnieki.
Bruņrupuču svara noteikšana ir ne tikai jauka tradīcija, bet arī veids, kā gūt priekšstatu par dzīvnieku veselības stāvokli. Tas ir ļoti būtiski, jo 2006. gadā Rīgas zoodārza Galapagu bruņrupuči pārcieta smagu infekcijas slimību, kuras rezultātā no sākotnējiem četriem rāpuļiem divi aizgāja bojā.
Pagājušajā gadā Numurs Trīsdesmit Divi sasniedza 107 kg. svaru un Numurs Četrpadsmit, kaut bija zaudējusi pusotra kilograma, tomēr svēra 86,0 kg.
Raimonds Bergmanis pirmo reizi bruņrupučus āra iežogojumā iznesa un nosvēra 2001. gada vasarā. Tad lielākā svēra tikai 79 kilogramus.
Savvaļā Galapagu bruņrupuči sastopami Galapagu salās. Tie pārtiek no dažādas augu barības. Tēviņi sasniedz 225 kg (rekords – 270 kg) svaru, mātītes – 100 – 150 kg. Iespējamais mūža ilgums – 150 un vairāk gadu. No atsevišķas salas apdzīvojošajām 15 šo bruņrupuču pasugām četras jau ir pilnībā iznīcinātas. Kopumā saglabājušies aptuveni 10 000–15 000 Galapagu bruņrupuču.
Rīgas Zooloģiskajā dārzā šobrīd mīt divas Galapagu bruņrupucienes, kuras 1995. gada decembrī, 2 un 3 gadu vecas saņēmām kā dāvanu no Čikāgas zoodārza. Bruņrupuči aug visu mūžu, taču, jo vecāki tie kļūst, jo lēnāka kļūst augšana un svars var ievērojami svārstīties, tātad – svēršanas rezultāts nu nebūt nav prognozējams.
| 01/02/2012 | Sākas Tropu mēnesis 2012! |
| 15/12/2011 | Sākas Ziemas Naktis Zoodārzā! |
| 10/12/2011 | Tīģerēns dosies pirmajā pastaigā pa lielo aploku |
| 25/11/2011 | Dāvana zebrām un degunragputniem |
| 07/11/2011 | Zoozīļuks pateicas visiem ozolzīļu lasītājiem |
| 17/10/2011 | Bet vinnē Vilki! |
| 15/10/2011 | Pēc pirmās dienas - vadībā Lūši! |
| 13/10/2011 | Dzimšanas dienas dāvana zoodārzam! |







